Zakup jakiegokolwiek urządzenia wiąże się z mniejszym lub większym przygotowaniem do tegoż zakupu. Przez owo przygotowanie rozumiemy porównanie sprzętu różnych marek, przegląd ich funkcji, sposobów działania, konfrontację wymiarów i wagi. Decydującym kryterium niejednokrotnie okazuje się cena. Kolektor danych to urządzenie posiadające różne parametry techniczne, dostosowane do wielorakich zastosowań w różnych gałęziach przemysłu i handlu. Przyjrzyjmy się poszczególnym cechom inwentaryzatorów i wybierzmy te, które nam najbardziej odpowiadają.
Wbudowany czytnik kodów kreskowych
Rodzaj skanera kodów kreskowych, wbudowanego w kolektor danych, ma ogromne znaczenie. Na początek zadajmy więc sobie pytanie: jaki rodzaj kodów odczytujemy lub będziemy odczytywać? Inny czytnik będzie identyfikował kody jednowymiarowe, a inny kody dwuwymiarowe.
Przewodowe lub bezprzewodowe
Cenisz sobie wygodę? Kolektory danych z interfejsem bezprzewodowym spełnią Twoje oczekiwania. Przekaz danych między kolektorem, a komputerem (lub siecią) odbywa się poprzez Bluetooth lub sieć Wi-Fi. Tradycjonaliści wybiorą zapewne połączenie przewodowe, przez USB lub kabel Ethernet.
System operacyjny i pojemność
Oprogramowanie, w które najczęściej wyposażone są kolektory danych to Windows Mobile oraz Windows CE. System operacyjny DOS jest stopniowo wypierany przez wyżej wymienione oprogramowania. Producenci kolektorów danych proponują użytkownikom także swoje indywidualne oprogramowania.
Ważnym parametrem jest również pojemność pamięci operacyjnej, którą warto dostosować do ilości danych, jakie zamierzamy przetwarzać.
Odporność na…
Od środowiska, w którym przyjdzie pracować naszemu kolektorowi danych, zależy bardzo wiele. Jeżeli jest to środowisko zewnętrzne, a pracownik znajduje się w trudnych warunkach (duża wilgoć, pył) zdecydujmy się na kolektory danych z wyższą klasą szczelności. Na rynku dostępne są również inwentaryzatory przystosowane do działania w ujemnych temperaturach oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.